Majorka - Informacje

Atrakcje

   Oprócz kuchni, klimatu i okoliczności przyrody, Majorka obfituje w szereg historycznokulturowych atrakcji turystycznych umiejscowionych w miastach i miasteczkach rozsianych po całej wyspie.

Palma de Mallorca

   Jest to oficjalna stolica wyspy. Mieszka w niej ponad połowa populacji Majorczyków. Siłą rzeczy musi to być zatem silny ośrodek kulturalny o bogatej tradycji. Palma tętni życiem, również życiem rozrywkowym na każdym poziomie i na każdą kieszeń. Słowem, każdy będzie zadowolony z wizyty w tym mieście. Zresztą jest ona zazwyczaj wymuszona praktycznymi aspektami podróży, bowiem tutaj znajduje się międzynarodowe lotnisko, jest to również największy na wyspie węzeł komunikacyjny. Warto jednak pozostać w nim na dłużej, nawet jeśli celem wycieczki jest inna część wyspy.

   Najpiękniejsza budowlą Palmy jest średniowieczna katedra Sa Seu, umiejscowiona właściwie w bezpośrednim sąsiedztwie morza. Nie kojarzy się zupełnie z tym, co myślimy o budownictwie średniowiecznym. Jest wykonana w całości z białego kamienia, dzięki czemu mimo swojej masywności wydaje się "lekka". Jest ciekawie rozplanowana i posiada fasadę ozdobioną w sposób charakterystyczny dla iberyjskiego kręgu kulturowego. Katedra znajduje się na Starym Mieście, określanym mianem Ciutat Vella. Dzielnice tą cechują duże ilości wąskich uliczek oraz publicznych tarasów. W jej obrębie znajduje się kilka popularnych muzeów, w tym Museu de Mallorca. Inną atrakcją Starego Miasta jest królewska rezydencja Palau de l'Almudaina. Całość otaczają renesansowe mury miasta.

   Passeo Maritimo to nazwa miejscowej promenady, przebiegającej również pomiędzy morzem, a katedrą Sa Seu. Dotrzeć nią można do parku de la Mar, gdzie latem właściwie każdego wieczoru odbywają się koncerty lub inne imprezy kulturalne, wyświetlane są również filmy.

   Dawna giełda handlowa La Lonja zwraca uwagę turystów swym iście pustelniczym stylem, szczególnie że otoczona jest wysokimi palmami. Tak naprawdę nosi ona znamiona budownictwa gotyckiego i z tego też okresu pochodzi. Obecnie mają w niej miejsce wystawy sztuk pięknych, szczególnie malarstwa. Mieści się ona niedaleko starego miasta, a w jej sąsiedztwie odpocząć można przy stolikach licznych restauracji i barów.

   Zaledwie trzy kilometry za miastem, na pobliskim wzgórzu znajdują się zamek Castel de Bellver. Gdy już się tam dotrze, oczy spragnione pięknych widoków zadowoli imponująca panorama stolicy i jej barwnych okolic.

   Odwiedzić warto również sztuczne hiszpańskie miasteczko El Pueblo Espanyol, w którym wybudowano kopie dwudziestu najsłynniejszych budowli Hiszpanii. Takie państwo w pigułce jest niewątpliwą atrakcją dla turystów. Liczne uliczki pełne są sklepików z pamiątkami oraz lokali gastronomicznych.

Valldemossa

   Ta nazwa zawsze wymieniana jest jako druga po Palma de Mallorca, szczególnie w polskich przewodnikach. Ma to związek z historycznym już pobytem słynnych kochanków XIX wieku, Fryderyka Chopina oraz ekscentrycznej George Sand. Spędzili tam cztery zimowe miesiące na przełomie lat 1938 i 1939. Oboje wielokrotnie powracali i nawiązywali do tego miejsca w swojej twórczości. Pani Sand używała swych wspomnień w pisanych później powieściach, zaś dla w przypadku Chopina pobyt ten zaowocował cenionym przez znawców "Deszczowym preludium". Jest to również oczko puszczone w kierunku artystów poszukujących natchnienia - bardzo możliwe, że odnajdziecie je na Majorce!

   Słynna para w trakcie swojego pobytu mieszkała w XIV-wiecznym pałacu króla Sancho, połączonym z klasztorem. Ta budowla jest obecnie wraz ze słynnym Sa Seu najpopularniejszym i najbardziej znanym miejscem na wyspie. Robi wrażenie nie tylko walorami architektonicznymi, ale również położeniem na skraju wzgórza i pięknym otoczeniem zaprojektowanym przez naturę.

Alcudia

   Jest to miasteczko o charakterze portowym, leżące w zatoce o Alcudii. Jeszcze do niedawna niczym nie wyróżniało się od innych pięknych, małych miasteczek rozsianych po całej wyspie. Jednak inwestycje sprzed kilkunastu lat zaowocowały okrzyknięciem tej miejscowości mianem centrum rozrywkowego wyspy. Znajdują się tam liczne puby i dyskoteki. Plaża jest szeroka i piękna. Warunki pogodowe w zatoce sprawiają, że jest to wyśmienite miejsce do uprawiania żeglarstwa i surfingu. Bogate turystyczne zaplecze zapewnia spokojny wypoczynek i wiele atrakcji.

Port de Soller

   W tym miejscu się nie wykąpiemy. Plaże są skromne, woda wyjątkowo akurat w tym rejonie mętna. Dominują zatem kąpiele słoneczne. Ma to miejsce jednak swoje istotne plusy. Spełnić się w nim można bardziej w ramach wycieczek krajoznawczych. Atrakcyjne szlaki pieszych wędrówek prowadzą do zapierających dech w piersiach miejsc. Szczególnie efektowne są wędrówki przy zachodzie słońca. Polecamy trasę wiodącą do latarni morskiej u wejścia do zatoki. Podziwiać z niej można imponujące skaliste klify tworzące okoliczne brzegi.

Magaluf

   Zaledwie 13 kilometrów na zachód od Palma de Mallorca znajduje się popularne miasteczko wypoczynkowe Magaluf. Mimo popularności jest stosunkowo spokojne. Plaża jest czysta i przyjemna. Znajdują się na niej liczne lokale usługowe i gastronomiczne. Można również wypożyczyć leżaki.

   Z myślą o turystach ograniczono ruch samochodowy w niemal całym mieście tworząc szereg deptaków i alejek porośniętych palmami, co również sprawia, że przebywanie w tym miejscu należy do niczym nie zakłócanych przyjemności.

   W mieście tym znajdują się parki rozrywki, a w tym Aquaparki z imponującymi atrakcjami w postaci zjeżdżalni wodnych. Dobrą opinie posiada miejscowa dyskoteka BCM, w której zabawić można do białego rana. Dostępne są ponadto wszelkie formy aktywnego wypoczynku: piaszczyste boiska do siatkówki, wypożyczalnie sprzętu wodnego, plac do jazdy na gokartach, stajnie konne. Ponadto do dyspozycji letników są dwa osiemnastodołkowe pola golfowe.

Penisula de Formentor

   Jest to półwysep odstający od wyspy na północno-zachodnim brzegu. Spotkać tam można najbujniej rozwiniętą roślinność na całej wyspie. Dzięki temu żyją tam rzadkie odmiany jaszczurek i ptaków. Wrażenie robi już sama podróż. Droga z Palmy jest wąska i kręta, umiejscowiona nad samym morzem, co w szczególności wśród pasażerów autobusów zwiększa produkcję adrenaliny. Jednak piękne widoki warte są odrobiny stresu. Ogromnym powodzeniem cieszy się punkt widokowy Punta de la Nao, z którego podziwiać można wspaniałe turkusowe barwy czystego morza i zieleń bujnych okolic. Warto odwiedzić również przylądek Cap de Formentor i mieszczącą się na nim latarnię morską. Od czasu do czasu spotkać można na trasie kozy, które w tym terenie występują jako zwierzęta dzikie (są niegroźne, o ile im się nie dokucza). Część półwyspu stanowi park krajobrazowy, których zresztą nie brakuje na wyspie - zajmują one w sumie 34% powierzchni.

Soller

   Ten zakątek posiada opinię jednego z najbardziej uroczych na wyspie. Również znajduje się w okolicy Palma de Mallorca, można tam dojechać linią kolejową, która właściwie tam się kończy. Rejon słynie z upraw owoców cytrusowych, których wielkie połacie aromatyzują powietrze, dzięki czemu niemal wszystko tam przesiąknięte jest ich zapachem. Miasteczko posiada wzniesione z kamienia zabytki z XVIII wieku. Są to w większości przypadków wille ówczesnych kupców handlujących owocami. Wszystko zaś znajduje się w sieci wąskich i stromych uliczek, nadających całości przyjemny klimat. To miejsce jest kwintesencją alternatywnej nazwy Majorki "L'Illa de la Calma", co znaczy Wyspa Spokoju. Szczególnie polecamy na spokojne spacery z rodziną. Nocować można również w pobliskich miejscowościach Biniaraix oraz Fornalutx.

Sport

   Aktywny wypoczynek godny jest polecenia, a Majorka udostępnia ku temu znakomite warunki. Popularny jest, jak można się domyślać windsurfing i wszelkie inne dyscypliny morskie, w tym żeglarstwo oraz nurkowanie. To ostatnie cieszy się wielką popularnością z powodu krystalicznie czystej wody, naprawdę dobrej widoczności oraz urozmaiconej śródziemnomorskiej, podwodnej fauny i flory. Jednak sama wyspa proponuje również inne atrakcje.

   Zimą na Majorce właśnie trenują zawodowi kolarze, jesienią tenisiści - dlaczego nie iść w ślady profesjonalistów? Wielkie nizinne przestrzenie sprzyjają również grze w golfa. Nie można zapomnieć o pieszych szlakach turystycznych biegnących w górach Tramuntana. Pozwalają one na zorganizowanie we własnym zakresie pięknych całodniowych wycieczek.

   Wapienna podstawa wyspy przynosi również atrakcje innego rodzaju. Z racji łatwemu uleganiu erozji wyspa pełna jest tajemniczych jaskiń. Dawniej były one schronieniem dla piratów, obecnie to już tylko atrakcja turystyczna. Niektóre są bardzo dostosowane do potrzeb turystów, posiadają wyrównaną powierzchnię i piękne oświetlenie - a jest co oświetlać, bowiem wapienne nacieki tworzą niepowtarzalne wzory i figury. Szczególnie popularna jest Smocza Jaskinia w okolicy miasta Porto Cristo. Znajduje się w niej największe podziemne jezioro na świecie. Jego prezentacja połączona jest z barwnymi efektami świetlnymi oraz z występami muzyków pływających na łodziach. Inne jaskinie dostępne są jedynie dla grotołazów z profesjonalnym sprzętem wspinaczkowym. Zaś warunki do wspinaczki znakomite są nie tylko w podziemiach, ale również w otwartej przestrzeni. Amatorzy sportów wspinaczkowych bardzo cenią sobie Majorkę. Uważają, że dostępne tam trasy są trudne i potrafiąca zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych - co uznają za wspaniałe wyzwanie.

Kursy językowe

   Wprawdzie na samej wyspie obowiązuje język kataloński to jednak większość mieszkańców mówi płynnie po hiszpańsku. Nie ma również problemów w porozumieniu się angielszczyzną, niektórzy znają również francuski. Jednak dominacja języka katalońskiego jest widoczna - przede wszystkim w nazwach własnych.

   Mimo tego, popularne są kursy językowe organizowane na tej wyspie. Zazwyczaj są to kursy hiszpańskiego, ale zdarzają się inne. Ważne jest, aby w celu nauki języka obcego wyjechać poza granice własnego kraju, aby nie móc porozumieć się po polsku. Wówczas rozwija się umiejętność "myślenia innym językiem" i mówienia w sposób swobodny. Otoczenie obcokrajowcami oznacza również większe "osłuchanie się". Ponadto wiadomo, że nie samą nauką człowiek żyje, a na tej wyspie znaleźć można wiele atrakcji uprzyjemniających trudny zdobywania umiejętności posługiwania się obcym językiem.


"Jestem w Palmie, między palmami, cedrami, kaktusami, oliwkami, pomarańczami, cytrynami, aloesami, figami, granatami, itd. (...) Niebo jak turkus, morze jak lazur, góra jak szmaragd, powietrze jak w niebie. W dzień słońce, wszyscy letnio chodzą, i gorąco; w nocy gitary i śpiewy po całych godzinach. Balkony ogromne z winogronami nad głową; mauretańskie mury. Wszystko ku Afryce, tak jak i miasto patrzy. Słowem, przecudne życie."

Fryderyk Chopin