Kuchnia

   Na wyspie uprawia się wiele egzotycznych z naszego punktu widzenia roślin, warzyw i owoców. Powszechnie hoduje się oliwki, w wielu miejscach uprawia się winorośla. Spotyka się ponadto figi oraz owoce cytrusowe. To wszystko ma wpływ na majorkańską dietę i miejscowe specjały. Należy dodać do tego oczywiście również owoce morza, które w tym rejonie są wyborne.

   Ogólnie rzecz biorąc, kuchnia podobna jest do katalońskiej. Spożyć zatem można również spore ilości mięsa, szczególnie popularne są pożywne mięsne zupy. Ponadto potrawy z ryb oraz warzywne dodatki. Znaną przekąską jest natarty oliwą chleb. Na deser zaś truskawki, które należą do najsmaczniejszych na świecie.

   Godne polecenia są również majorkańskie cukiernie. Należy odwiedzić chociaż jedną, robiącą solidne wrażenie i poprosić o "ensaimadas" - to miejscowy smakołyk, rodzaj bułeczek zawijanych z ciasta francuskiego.


"Jestem w Palmie, między palmami, cedrami, kaktusami, oliwkami, pomarańczami, cytrynami, aloesami, figami, granatami, itd. (...) Niebo jak turkus, morze jak lazur, góra jak szmaragd, powietrze jak w niebie. W dzień słońce, wszyscy letnio chodzą, i gorąco; w nocy gitary i śpiewy po całych godzinach. Balkony ogromne z winogronami nad głową; mauretańskie mury. Wszystko ku Afryce, tak jak i miasto patrzy. Słowem, przecudne życie."

Fryderyk Chopin