Ważne Informacje

   Każde miejsce posiada charakterystyczne dla siebie zasady, których należy przestrzegać, jeśli chce się być uprzejmym dla miejscowych mieszkańców lub po prostu pragnie się załatwić coś samemu nie popadając w konflikty. Należy na przykład pamiętać, że banki jak i znaczna część kantorów czynne są przede wszystkich rano, do godziny 13. Obowiązującą walutą jest Euro. W podobnych godzinach czynna jest większość sklepów. Niektóre z nich otwierane są również w godzinach od 17 do 20. Niektóre kantory czynne są dłużej, w zależności od natężenia ruchu turystycznego. Apteki oznaczone są zielonym krzyżem, w Palma de Mallorca zawsze co najmniej jedna apteka jest czynna całą dobę. Obowiązuje również zakaz fotografowania obiektów policyjnych i wojskowych. Napięcie prądu w gniazdkach wynosi 230 V. Istnieje zwyczaj dawania napiwków według uznania. Stosuje się kwoty w granicach około 10% wartości zamówienia. Oprócz kernerów i personelu hotelowego, napiwków oczekują również taksówkarze oraz obsługa stacji benzynowej. Plaże zazwyczaj są własnością publiczną i z niemal wszystkich można do woli korzystać. Na wyspie wyznaczone są również dwie plaże dla nudystów - jest to część plaży Es Trenc (na południu) oraz Playa de'n Mago (południowy zachód, Calvia). Poczta czynna jest dłużej niż większość sklepów, zazwyczaj od 9 do 20. Oznaczona jest napisem "Correos". Ponadto znaczki pocztowe nabyć można w sklepach Tabaco, jak i w hotelowych recepcjach. Latem występuje niedobór wody pitnej dlatego mieszkańcy proszą o oszczędne jej gospodarowanie. Pitną wodę można pobierać bez opłat z publicznych ujęć oznaczonych napisem "Aqua potable". Jak we wszystkich atrakcyjnych turystycznie miejscach, należy zwracać szczególną uwagę na wartościowe przedmioty, mogące paść łupem kieszonkowców. Poza tym Majorka pod względem bezpieczeństwa nie odbiega od europejskich standardów.

Dojazd i komunikacja

   Lot z Polski trwa niecałe trzy godziny. Majorkę wciąż obsługuje wiele tanich linii lotniczych. Warto również przeglądać oferty Last Minute, których do tego rejonu nie brakuje. Z Hiszpanii i Francji regularnie kursują promy, można zatem połączyć wizytę w tych krajach z wycieczką na Majorkę.

   Głównym centrum komunikacyjnym wyspy jest miejscowość Palma de Mallorca. Tutaj znajduje się lotnisko, stąd też wyruszają autobusy we wszelkich kierunkach, docierające nawet do najdalszych zakątków wyspy. W trakcie podróży autobusowej należy przestrzegać miejscowej zasady wsiadania przednim wejściem (przy okazji można zakupić bilet u kierowcy), a wysiadania tylnym. Majorkańska sieć kolejowa jest skromna i nie można opierać się wyłącznie na niej (pociągi właściwie bardziej przypominają tramwaje). Popularne i bardzo wygodne jest jest wynajęcie własnego samochodu. Ceny są "europejskie", ale luksus jest tego wart. Przy takiej okazji zazwyczaj nie otrzymuje się dokumentów pojazdu tylko umowę najmu, która zupełnie wystarcza w przypadku kontroli drogowej. Należy pamiętać o obowiązku jazdy z zapiętymi pasami oraz o dopuszczalnej normie zawartości alkoholu we krwi, która wynosi 0.25 promila.


"Jestem w Palmie, między palmami, cedrami, kaktusami, oliwkami, pomarańczami, cytrynami, aloesami, figami, granatami, itd. (...) Niebo jak turkus, morze jak lazur, góra jak szmaragd, powietrze jak w niebie. W dzień słońce, wszyscy letnio chodzą, i gorąco; w nocy gitary i śpiewy po całych godzinach. Balkony ogromne z winogronami nad głową; mauretańskie mury. Wszystko ku Afryce, tak jak i miasto patrzy. Słowem, przecudne życie."

Fryderyk Chopin